Mentalność ofiary

„Człowiek niezmiernie lubi czuć się pokrzywdzony”

Fiodor Dostojewski, „Zbrodnia i kara”

Czy znasz kogoś, kto ma mentalność ofiary?

Poczucie, że cały świat jest przeciwko tobie, obwinianie okoliczności i innych ludzi za swoją sytuację życiową to tylko niektóre elementy tej mentalności. Inna to poczucie, że wszystko zawsze jest niesprawiedliwe i że nigdy to nie jest twoja wina.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś robi nam coś złego i mamy prawo od czasu do czasu obwiniać inne osoby. Jednakże mentalność ofiary to stan permanentny.

To wtedy, kiedy jesteśmy przekonani, że nic dobrego nas w życiu nie spotka i nie zasługujemy na szczęście w życiu. Bo świat jest nie sprawiedliwy i wszystko to wina innych.

Pielęgnowanie przekonania, że świat jest nie sprawiedliwy a wszyscy sprzysięgli się przeciwko nam jest genialną wymówką do tego, żeby nie podejmować działania i odpowiedzialności za swoje wybory. Bo zawsze można obwinić kogoś, jeżeli wybór okaże się nie trafiony.

Jak powstaje mentalność ofiary?

W większości przypadków mentalność ofiary powstaje we wczesnym dzieciństwie.

Może być tak, że dziecko obserwując rodziców nauczyło się przedstawiać siebie jako ofiarę, prezentując bezsilność i narzekając a tym samym zaczęło kopiować ogólne nastawienie i sposób myślenia rodziców, żeby zwrócić na siebie uwagę.

Dzieje się tak również, kiedy dziecko w dzieciństwie chce przejąć opiekę nad swoimi dorosłymi rodzicami. Rodzice takiego dziecka nie potrafią o siebie zadbać i dziecko czuje się w obowiązku dbania o nich i uczynienia ich szczęśliwymi. Rodzice takich dzieci mają często depresję, stany lękowe lub zmagają się z uzależnieniami. Obserwując takich dorosłych dziecko wykształca w sobie przekonanie, że musi zasłużyć na miłość albo udawać chore lub słabe, żeby przyciągnąć uwagę.

Niestety, część dzieci doświadcza również przemocy werbalnej, psychicznej lub seksualnej, co wykształca w nich poczucie bezsilności. Ta zaprogramowana bezsilność podąża za nimi przez cale życie i będą szukać związków, w których powtórzą takie wzorce. Takie osoby wymagają terapii, która pomoże im uwolnić się od przeszłych traum i zresetować zaprogramowane wzorce.

7 GŁÓWNYCH CECH MENTALNOŚCI OFIARY

  1. Odmowa brania odpowiedzialności za własne wybory.

Osoba z mentalnością ofiary nigdy nie bierze odpowiedzialności za swoje wybory bo zawsze łatwiej jest obwinić innych jeśli wybór okaże się zły. Częstym objawem mentalności ofiary jest też obwinianie doświadczeń z przeszłości, np. ciężkiego dzieciństwa.

 

  1. Obwinianie innych za swoje nieszczęścia.

Jeżeli dzieje się coś niedobrego osoba z mentalnością ofiary nigdy nie szuka przyczyny w sobie. Obwinia swoją przeszłość, rodziców, pracę, sytuację ekonomiczną, złą pogodę, finanse, znajomych…. Tylko nie siebie.

 

  1. Poszukiwanie uwagi innych poprzez narzekanie.

Osoby z mentalnością ofiary pragną zwracać na siebie uwagę. Nie w konstruktywny sposób ale przez narzekanie. Takie osoby zawsze znajdą wymówkę dlaczego nie podejmują działań i obwinią o to wszelkie możliwe okoliczności.

 

  1. „Wszyscy się na mnie uwzięli”.

Osoby z mentalnością ofiary są przekonane, że inni cały czas snują jakiś sekretny plan, żeby im zaszkodzić. Są cały czas przygotowani na udowodnienie komuś podstępu i szykują się na atak. Przez co cały czas znajdują się w stanie „walcz lub uciekaj”.

 

  1. Poczucie bycia gorszym od innych.

Poczucie bycia gorszym od innych sprowadza się do niskiej samooceny. A niska samoocena to tylko krok do mentalności ofiary. Żeby udowodnić swoją wartość osoba dotknięta mentalnością ofiary zwraca na siebie uwagę w negatywny sposób dlatego, że nie wie jak budować zdrowe relacje.

 

  1. Wyolbrzymianie problemów.

Osoba z mentalnością ofiary postrzega każdy najmniejszy problem jako koniec świata. Nie radzi sobie z wyzwaniami, nie reaguje racjonalnie. W przypadku takich osób reakcją na problemy jest negatywna reakcja emocjonalna. I brak podejmowania prób rozwiązania problemu.

 

  1. Poczucie bezsilności

Osoby z mentalnością ofiary są permanentnie nie zadowolone ze swojego życia. Chciały by to zmienić, ale nie wiedzą jak. Ostatecznie decydują się jednak trwać przy obwinianiu innych, narzekaniu i innych niezdrowych reakcjach zamiast podjąć działanie. Bo są przekonane, że i tak nic się nie uda.

 

Brzmi znajomo?

Każdy człowiek na różnych etapach życia wykazuje w większym bądź mniejszym stopniu cechy takiej osobowości. Należy jednak działać, by nie przekształciło się to w stan permanentny.

 

Postanów sobie :

 

„Dzisiaj jest nowy dzień. Nie pozwolę złym myślom stanąć na drodze do mojego szczęścia. Dzisiaj przestaję być ofiarą okoliczności i podejmuję działania zmierzające do życia takim życiem jakiego chcę. Mam moc i czas do kształtowania mojego życia. Uwalniam się z trującej mentalności ofiary i jestem świadomym twórcą mojego życia. Moim przeznaczeniem jest szczęście.

 

Podstawowy program podświadomości związany z tego typu mentalnością brzmi : „Jestem ofiarą!” i potrafi zrujnować praktycznie każdą dziedzinę życia. Jednakże jest to program bardzo prosty do usunięcia i przeprogramowania. Efekty widać już po pierwszej sesji Theta Healing. Potem trzeba jeszcze popracować nad emocjami i życie zostaje przygotowane na cały ciąg pozytywnych transformacji. Program „Jestem ofiarą” ma zazwyczaj podłączoną dużą ilość programów towarzyszących i wyciągnięcie go z pola energetycznego usuwa również inne programy.

 

Jeżeli chcesz sobie pomóc to zapraszam na sesję THETA Healing.

Każda sesja Theta Healing kończy się wróżbą z Tarota Przestrzeni Wariantów.

Dowiesz się jaki aspekt Twojej osobistej rzeczywistości wymaga teraz szczególnej uwagi i jakie siły działają w danym momencie życia.

Sesję THETA Healing możesz opłacić TUTAJ. Po opłaceniu zostaw swój numer telefonu na mejlu. Oddzwonię w celu umówienia terminu.

Zapraszam!