Nikola Tesla

Tesla zawsze był i jest dla mnie numerem jeden wśród ludzi, którzy zrozumieli naturę rzeczywistości i Wszechświat. Gdybym mogła porozmawiać z kimś z przeszłości to byłby to właśnie Tesla i wiem, że by mnie rozumiał. Nikola Tesla to człowiek, który okiełznał jedno z praw Wszechświata – prawo Elektryczności. Wiele z jego wynalazków wydaje się zbyt futurystyczna nawet na dzień dzisiejszy. Tesla był nie tylko geniuszem swoich czasów ale geniuszem ponadczasowym.

Nikola Tesla przyszedł na świat 10 lipca 1856r w Smiljan. Niektóre zródła podają, że urodził się dokładnie o północy a niebo rozświetlały wtedy pioruny, które potem oswajał.

Od dziecka odznaczał się niespotykanymi pomysłami. Jednym z nich był skok z dachu stodoły przy użyciu parasola jako spadochronu i wynalezienie silnika na chrabąszcze.

W wieku 17 lat zapadł na cholerę i chorował przez blisko 9 miesięcy. Chorował tak długo, aż jego ojciec zgodził się, żeby został inżynierem.

W wieku 21 lat udał się na studia do Graz w Austrii. Zainspirowany odkryciem Faradaya o indukcji elektromagnetycznej zaczął coraz dokładniej analizować temat prądu zmiennego. Elektryczność w tamtych czasach nie była powszechna a jedyny prąd, który udało się do tamtej pory okiełznać był prądem stałym. Prąd stały ma taką wadę, że nie można go wydajnie przesyłać na duże odległości.

Jego rewolucyjne pomysły dotyczące prądu zmiennego nie przypadły do gustu władzom uczelni a on sam stracił motywację do nauki wskutek czego przestał się uczyć i został wyrzucony ze studiów. Nie chciał wracać ani na uczelnię ani do domu i w końcu został aresztowany za włóczęgostwo i zmuszony do powrotu do rodzinnej miejscowości.

Z pomocą rodziny wyjechał na studia w Pradze i tam kontynuował badania nad elektrycznością.

Potem wyjechał do Budapesztu do pracy i zaczął snuć marzenia o silniku napędzanym prądem zmiennym. Pracował wtedy w Centrum Telegrafów i za pomocą swoich wynalazków znacznie usprawnił działanie centrali przez co został dostrzeżony przez Tivadara Puskasu – wysłanniku myśli Edisona w Europie.

W 1884 Tesla wyjechał do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął pracę dla Thomasa Edisona. Jego zadaniem było ulepszenie działania generatorów prądu stałego, z którego to zadania wywiązał się wzorowo. Przy okazji opracował 20 patentów. Za swoją pracę nie otrzymał wynagrodzenia a patenty przywłaszczył sobie Edison i potem z nich korzystał.

Pózniej podjął współpracę z Robertem Lanem i Benjaminem Valem, którzy założyli wspólnie z nim firmę Tesla Electric Lights & Manufacturing. Ta współpraca skończyła się tak samo jak współpraca z Edisonem. Wspólnicy pozbyli się Tesli w celu przejęcia jego patentów.

Wtedy rozpoczął się najtrudniejszy okres w jego życiu. Imał się najróżniejszych zajęć w celu zapewnienia sobie przetrwania. Były to zajęcia poniżej kwalifikacji łącznie z kopaniem rowów pod kable Edisona.

Pod koniec 1866 r. uśmiechnęło się do niego szczęście i nawiązał współpracę z Alfredem Brownem i Charlesem Peakiem, którzy profesjonalnie zajmowali się zarabianiem na wynalazkach. Założyli razem Tesla Electric Company, co na dłuższy czas rozwiązało jego problemy finansowe. Teslą zainteresował się również George Westinghouse i wszystko szło we właściwym kierunku.

Firma Tesli dostała zlecenie na zbudowanie elektrowni na wodospadzie Niagara a przedsięwzięcie zakończyło się ogromnym sukcesem.

W związku z pasmem sukcesów jakie odniósł rozpoznawalność i popularność Tesli rosły. Nie był już postrzegany jako biedny imigrant ale jako pełnoprawny obywatel Stanów Zjednoczonych. Było to zasługą faktu, że jego wynalazki sprawiły, że poziom życia przeciętnych Amerykanów znacznie się poprawił.

Jako człowiek wolny i niezależny rozpoczął pracę nad innymi swoimi wynalazkami.

Wynalazł prąd o wysokiej częstotliwości, co umożliwiło produkcję pierwszych neonowych i fluorescencyjnych lamp. Wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie w historii. Pracował też nad wynalezieniem radia ale w jego laboratorium doszło do pożaru i wyprzedził go Macroni używając 17 jego patentów. Sprawa sądowa toczyła się 42 lata i decyzja zapadła na korzyść Tesli ale niestety nie dożył on rozstrzygnięcia tej sprawy.

Z bardziej nowoczesnych wynalazków Tesla zaproponował również globalny system bezprzewodowej komunikacji, który sprawił by, że nasza planeta stała by się ogromnym nadajnikiem i odbiornikiem sygnałów z całego wszechświata.

Nikola Tesla wyprzedzał swoją epokę a jego siłą napędową były marzenia i pasja. Pracował nad wehikułem czasu i samolotem antygrawitacyjnym. Wyprzedził swoją epokę o kilkaset lat i wyprzedza nawet i naszą.

Historia Tesli jest dowodem na to, jak marzenia i pasja mogą pokonać pieniądze i wpływy. Tesla był marzycielem, który zrozumiał wszechświat.

Tutaj kilka cytatów jego genialnego umysłu :

„Mój mózg to tylko odbiornik, we wszechświecie znajduje się rdzeń z którego otrzymujemy wiedzę, siłę i inspirację. Nie wnikałem w tajemnice tego rdzenia ale wiem, że on istnieje”

„Jeśli chcesz zrozumieć wszechświat zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji”

„W dniu kiedy nauka zacznie badać zjawiska nie fizyczne osiągnie większy postęp w ciągu dekady niż we wszystkich wiekach swojego istnienia.”

„Zdecydowana większość ludzi nigdy nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz nich, a miliony padają ofiarami chorób i umierają przedwcześnie z tego powodu”